Saç Dökülmeleri Artık Son Bulsun!

Saç dökülmeleri en sık karşılaştığımız sorunlardan biridir. Kadında da erkekte de sık sık görülen ve çok can sıkıcı bir durum olan saç dökülmesi aslında birçok farklı sorunun belirtisi olabiliyor.

Sağlıklı saçlara sahip kişiler, günlük ortalama 50-100 arasında saç teli döküyor. Saçlarınız bu aralıkta dökülüyorsa endişe etmenize gerek yok. Tarağınıza baktığınızda, banyo sonrası duşta ve elbiselerinizde rahatlıkla saçınızın normalden fazla dökülüp dökülmediğini gözlemleyebilirsiniz.

Tek bir saç telinin ömrünü hiç merak ettiniz mi? Aslında saç tellerimiz sürekli bir döngü içindedir ve bir yanda ölürlerken bir yandan da yeni saç telleri oluşmaya devam eder. Bir saç telinin ömrü 4-6 yıldır ve sağlıklı saç derisinde ortalama 100 bin adet saç teli bulunur. Saç dökülmesi dönem dönem sağlıklı insanlarda da meydana gelebilir ancak bu süre yaklaşık 2 ay kadar devam eder. 2 aydan fazla sürüyorsa yolunda gitmeyen bir şeyler olabilir.

Saç Dökülmeleri Nedenleri

Saç dökülmesinin, hormonal ve besinsel faktörler, kimyasal maddelere maruz kalmak, genetik yatkınlık, sistemik hastalıklar, kıl gelişimi bozuklukları, ilaçlar, psikolojik stres ve saçlı deri hastalıklarına bağlı olarak çok farklı nedenleri olabilir.

Bu noktada önemli olan şey doğru nedenin saptanması ve uygun tedavinin yapılmasıdır. Saç dökülmesinin nedenini bilmeden uygulayacağınız yöntemler tedaviden ziyade zarar veren ve saç dökülmesini tetikleyen sonuçlar doğurabilir.

Dökülmenin nedenini bulmak için öncelikle kan testi yaptırmanızı tavsiye ederiz. Demir, protein, çinko, B12 vitamini eksikliği ve yetersiz protein beslenmesi saç dökülmelerine sebep olabilir. Kan testi sonucunuzda eksik çıkan değerleriniz için vitamin takviyesi alabilirsiniz.

Saç Dökülmelerine Karşı Tavsiyeler

Her zaman söylediğimiz gibi birçok hastalığı önlemenin yolu aslında sağlıklı beslenmekten geçiyor. Size uygun olmayan yanlış diyetler, yeme bozuklukları, karbonhidrat ağırlıklı beslenme saçlarınızda dökülmelere sebep olabilir. Bu noktada dengeli ve protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterin.

Uykunuzu iyi alın. Uyku esnasında vücut kendini yeniler ve iyi uyuduğunuz bir gecenin sabahı her zaman güzel başlar.

Bol bol su tüketin ve stresten uzak durun. Stres hayatımızın her alanını olumsuz etkilediği gibi saçlarımız da stresten payına düşeni alıyor.

Dolabınızda sebze ve meyveyi eksik etmeyin ve fast-food, sigara, alkol gibi zararları herkesçe bilinen alışkanlıklardan mümkün olduğunca uzak durun.

Sıra Doğru Şampuanı Seçmekte!

Sağlıklı beslenme, stresten uzak durma vb. faktörlere dikkat ediyorsanız ve kan değerlerinizi de ölçtürüp gerekli önlemleri aldıysanız geriye doğru şampuanı seçmek kalıyor.

Saç dökülmesini önlemek için güçlendirici şampuanları tercih edebilirsiniz. İçeriğindeki sarımsak, ısırgan ve zeytin yaprağı ekstraktı ile saç dökülmelerine karşı etkili çözüm sunan Ashley Joy Güçlendirici Şampuan saçtaki yaşlanmayı geciktiriyor ve saçı dış etkenlere karşı koruyor. Ürünün içeriğindeki keratin, saç telleriniz kalınlaşırken, kafein saçlarınızı canlandırır, yeni bir görünüme kavuşmanızı sağlar. Ürün SLES, SLS ve PARABEN içermez.

Güçlendirici şampuanın yanında 24 bitkisel yağ ile zenginleştirilmiş Ashley Joy Bitkisel Saç Bakım Yağı’nı da kullanmanızı tavsiye ederiz. Mucize yağımızı düzenli kullandığınızda saç dökülmenizin gözle görülür şekilde azaldığını fark edeceksiniz.

Bol gülümsemeli ve sağlıklı bir gün dileriz!