Evde Çalışma Motivasyonunu Arttıracak Yöntemler

Hem dünyanın hem de ülkemizin içinde bulunduğu pandemi dönemiyle birlikte birçok sektör evden çalışma sistemine geçti. Bazı şirketler haftanın belirli günleri ofisten belirli günleri evden çalışırken bazı şirketler ofis kavramını tamamen hayatlarından çıkarttı ve kalıcı olarak evden çalışma sistemine geçtiklerini duyurdu.

Evden çalışma fikri, pandemi başlangıç döneminde birçok kişi tarafından olumlu karşılansa da bazı kişiler evden çalışırken zorlandıkları ve işlerine istedikleri kadar iyi motive olamadıklarını söylüyor. Oysa, teknoloji dönemiyle birlikte ihtiyaç duyduğumuz teknolojik donanımlar yanımızda olduğu sürece farklı ortamlarda çalışma düzenine uyum sağlamamız büyük önem taşıyor.

Ashley Joy olarak bu yazımızda, evde çalışırken işlerimize daha kolay adapte olmamıza yardımcı olacağını düşündüğümüz bazı yöntemleri derledik.

Erken Uyanma Alışkanlığı Edinin

Sabah mesainiz 09:00’da başlıyorsa ve siz 08:50’de uyanıp direkt bilgisayar başına oturuyorsanız çalışma düzenine geçmeniz ve verimli çalışmanız zor olacaktır. Bunun yerine mesainizin başlamasından minimum bir saat önce uyanabilirsiniz. Bu sürede sabah rutinlerini gerçekleştirebilir, egzersiz ve sağlıklı bir kahvaltı yapabilirsiniz. Böylece hem beden hem de ruhen işe başlamaya hazır hale gelirsiniz.

Pijamalarınızdan Kurtulun

Evde olmak demek, gün boyu pijama ile dolaşmak demek değildir. Gece uyuduğunuz pijamalarınız yerine rahat ve içinde iyi hissettiğiniz ev kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Bu hem kendinizi iyi hissetmenizi hem de gün içerisinde aniden gelişen online
toplantılarınıza hazır olmanızı sağlayacaktır. Çalışma Saatlerinize Sadık Kalın Evden çalışırken, gün içerisinde verimsiz çalışmak ya da akşama iş bırakmak uzun vadede işinize olan motivasyonunuzun azalmasına neden olur. Evde olmak demek her an bilgisayar başında iş yapacağınız anlamına gelmiyor. Bunun için de iyi bir çalışma planı yapmalı ve gününüzü verimli geçirmelisiniz. Aksi takdirde akşam da yapmanız gereken işleriniz olacaktır. Bu da bir süre sonra sizi sürekli çalışan ancak
aslında verimli çalışmayan birisi haline getirir.

Sosyalleşmeye Zaman Ayırın

İçinde bulunduğumuz süreçte yüz yüze görüşmeler yapmak zor olsa da haftanın belirli günlerini arkadaşlarınız ya da sevdiklerinizle konuşmaya ayırın. Bunun için online görüşmeler düzenleyebilir ve arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz. Unutmayın  ki sizin arkadaşlarınıza ihtiyacınız olduğu gibi onların da size ihtiyacı var.

Ayrıca, kendinizle de sosyalleşebilirsiniz. Merak ettiğiniz bir konu hakkında belgesel izlemek, online eğitim gruplarına katılmak ya da kitap okumak da sosyalleşmenize yardımcı olacak aktivitelerdendir.

Kişisel Bakımınızı İhmal Etmeyin

Çoğu kişi evden çalıştığı ve dışarıya neredeyse hiç çıkmadığı bir sistemde, yüzünü
yıkamanın dahi zor geldiğini söylüyor. Bu hem kendinizi kötü hissetmenize hem de  cilt sağlığınızın bozulmasına neden olur. Normalde ofise giderken gerçekleştirdiğiniz rutinlerinize devam etmelisiniz. Her sabah ve akşam cildinizi temizlemeyi,
nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Haftalık ya da aylık uyguladığınız maskelerinize  mutlaka devam edin ve saçlarınıza ihtiyacı olan bakımı verin. Saçlarınıza 24 bitkisel yağ ile  zenginleştirilmiş Ashley Joy Saç Bakım Yağı uygulayarak saçlarınızın sağlığını geri kazanmasına yardımcı olabilir,  boyalı ve yıpranmış  saçlarınızın tekrar ışıl ışıl parlamasını sağlayabilirsiniz.  Kişisel bakımınızı en iyi şekilde yapmanız  kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar ve  motivasyonunuzu arttırır.